FSMVÜ | Meslek Yüksekokulu
 
Anasayfa  |   İletişim  | EN
Meslek Yüksekokulu
YÖK ATLAS
Adalet
Adalet (Burslu)
Adalet (% 50 İndirim)
Adalet (% 25 İndirim)
Adalet (İ.Ö)
Adalet (Burslu) (İ.Ö)
Adalet (% 50 İndirim) (İ.Ö)
Adalet (% 25 İndirim) (İ.Ö)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Burslu)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (% 50 İndirim)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (% 25 İndirim)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (İ.Ö)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Burslu) (İ.Ö)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (% 50 İndirim) (İ.Ö)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (% 25 İndirim) (İ.Ö)
Çocuk Gelişimi
Çocuk Gelişimi (Burslu)
Çocuk Gelişimi (% 50 İndirim)
Çocuk Gelişimi (% 25 İndirim)
Çocuk Gelişimi (İ.Ö)
Çocuk Gelişimi (Burslu) (İ.Ö)
Çocuk Gelişimi (% 50 İndirim) (İ.Ö)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Staj

Adalet Programı öğrencilerinin 2019-2020 yaz dönemi stajlarını, Korona salgını nedeniyle "Staj Semineri ve Dava Dosyası” ile online ortamda yapabilme imkanı verilmesine karar verilmiştir.

Staj dosyasının içeriği ve örnek staj dosyası hakkında yapılacak staj seminerinin ardından öğrencilerin dava dosyası hazırlamaları gerekmektedir.

1. Staj Semineri (Tarih: 22.06.2020, Saat 14:00)

Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/8256213800?pwd=U1lUbFlpMUttU21mMXZXOGR1eXFRQT09

Meeting ID: 825 621 3800
Password: 5ai00g

2. Staj dosyasında aşağıda yer alan olayın dava dosyası belgelerinin hazırlanması gerekmektedir.

Staj dosyasının ön kapağı olacak şekilde hazırlanacak “Meslek Yüksekokulu Staj Formu”nun da doldurularak staj dosyasının 04/08/2020 tarihine kadar tek bir pdf dosyası şeklinde myo@fsm.edu.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir. Meslek Yüksekokulu Staj Formunu indirmek için tıklayınız.

Staj Komisyonu tarafından staj dosyasında yer alan dava dosyası ekleri belge sayısıhukuk dili ve şekil şartları bakımından değerlendirilecektir. Staj dosyası belgelerinin on parmak  F klavye kullanılarak yazılması tavsiye edilmektedir. Örnek staj dosyası taslağına ulaşmak için tıklayınız.

Staj Dosyasında Belgeleri Hazırlanması Gereken Dava Olayı:

10.09.1992 doğumlu Ayşe Şirin ile 02.01.1990 doğumlu Selçuk Turan 08.07.2015 tarihinde görücü usulü evlenmişlerdir. Lise mezunu olan Ayşe, evlendikten sonra Samsun’daki baba evini bırakarak İstanbul’a yerleşmiştir.

Ayşe; evlilikleri boyunca eşi Selçuk’un kendisinin yaptığı hiçbir şeyi beğenmediğini; yemeklerini, giyimini, saç modelini, makyajını, ev temizliğini değiştirmeye çalıştığını, itiraz ettiğinde sürekli olarak “ben seni o varoşlardan kurtardım, aksi halde kim bilir şimdi ne halde olurdun, seni sümüklü” diyerek onu küçümsediğini; çocuk sahibi olmayı çok istemesine ve doktorun ancak tüp bebek tedavisi yöntemi ile çocuk sahibi olabileceklerini belirtmesine rağmen eşi Selçuk’un buna yanaşmadığını iddia etmektedir. Son olarak 2019 yılının Şubat ayında, Samsun’dan ziyarete gelen ailesinin yanında, eşinin küçümseyici ve kırıcı ifadelerine maruz kaldığını; bu duruma şahit olan anne ve babasının da olaya müdahale ettiğini ve Selçuk’u uyardıklarını, ancak eşinin üzerine yürüdüğünü ve kendisine bir tokat attığını; bunun üzerine bir bavul ile evden ayrıldığını, anne ve babasıyla Samsun’a geldiğini belirtmiştir. Bu şartlar altında, çocuk sahibi olmak isteyen ve eşinin ilgisizlik, küçümseme ve son olarak ailesi önündeki saygısızlık ve tokat atması hareketlerine daha fazla katlanamayacağını, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını iddia ederek boşanma davası açmıştır. 100.000 TL değerinde manevi tazminat, 150.000 TL değerinde maddi tazminat ile aylık 25000 TL değerinde nafaka talep etmektedir. Ayşe, Samsun Barosu’na kayıtlı avukat X tarafından temsil edilmektedir. Avukat X, boşanma davasına ilişkin dava dilekçesini, Samsun Aile Mahkemesi’ne sunmuştur.

Davacı Tanığı (Davacının Babası) = Kızının, dava dilekçesinde belirtilen olaylar ile sürekli olarak kendisini aradığını, defalarca telefonda ağladığını ve boşanmak istediğini belirttiğini; ancak damadın ailesi ile yıllardır dost olduklarını ve boşanma sebebiyle aralarının bozulmasını istemediği için boşanma talebine sıcak bakmadığını; ancak Şubat ayında kızının evine ziyarete geldiklerini, yemekte, Selçuk’un kızına yönelik küçümseyici ve kırıcı ifadelerine şahit olduklarını; bu duruma katlanamadığı için damada “Damat, bu sözler, hele ki, bizim yanımızda hiç hoş değil” dediğini, Selçuk’un ise “Size ne? Ne karışıyorsun” diye çıkıştığını; bu sırada olayın büyüdüğünü, Selçuk’un kızının üzerine yürüdüğünü ve ona bir tokat attığını; bunun üzerine kızlarını da alarak Samsun’a geldiklerini belirtmiştir.

Davacı Tanığı (Karşı Komşu) = Sabahları Selçuk ile aynı saatlerde evden çıktıkları için kapı önünde sıklıkla karşılaştıklarını ve Ayşe ve Selçuk’un kapı önünde sürekli tartışmalarına şahit olduğunu; zaman zaman da evde bağrışma ve küfürleri duyduğunu; küfürlerin sıklıkla Selçuk tarafından sarf edildiğini söyleyebileceğini, Selçuk’un eve geç geldiği ile ilgili olarak bütün apartman sakinlerinin bilgisi olduğunu belirtmektedir.  

Selçuk ise yüksek mimar unvanı ile Taşıdığı sorumluluk sebebiyle işinin çok stresli olduğunu, yönetim kurulu başkan yardımcılığı sıfatı sebebiyle de işinin yoğun olduğunu, bu hususu defalarca Ayşe’ye dile getirmesine rağmen Ayşe’nin kendisine anlayış göstermediğini; kendisine her türlü maddi imkânı tanıdığını, Ayşe’nin çalışmamasına rağmen hiçbir eksiği bulunmadığını, istediği her şeyi alabilecek imkânı kendisine tanıdığını; daha bir sene önce, Ayşe istediği için ve onun istediği şekilde evin bütün mobilyalarını baştan aşağı değiştirdiklerini; sürekli olarak arkadaşları ile dışarıda buluştuğunu ve onlardan duyduğu her şeyi almak istediğini, onun mutluluğu için her şeye katlandığını; ancak bütün bu çabalarına rağmen Ayşe’nin kendisine karşı ilgisiz olduğunu; kendi kişisel temizlik ve bakımına özen göstermediğini, vücudunun ve saçlarının sürekli kötü koktuğunu; işindeki yoğunluk ve Ayşe’nin ilgisizliği sebebiyle tüp bebek gibi bir tedavi sürecini kabul etmediğini; dünyaya gelecek çocuğa iyi bir şekilde bakabileceği ile ilgili şüpheleri olduğunu; Şubat ayında yaşandığı iddia edilen olayın, anlatıldığı şekilde olmadığını; kayınpederinin kendi üzerine yürüdüğünü ve bu sırada çıkan arbedede eşine yanlışlıkla vurduğunu, kendi vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar bulunduğunu, kayınpederi tarafından darp edildiğini iddia etmektedir. Selçuk; Ayşe’nin maddi ve manevi tazminat talepleri ile nafaka taleplerinin reddini de talep etmektedir. Selçuk, İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Y tarafından temsil edilmektedir.

Davalı Tanığı (Davalının İş Arkadaşı) = Ayşe ve Selçuk’u, ikisini de iyi tanıdığını; Selçuk’un çok isteyerek bu evliliği yaptığını, ancak umduğu mutluluğu bulamadığını; Selçuk’un kendisine, Ayşe’nin hiç yemek yapmadığından ve arkadaşlarıyla sürekli dışarıda olduğundan yakındığını; kötü koktuğu için kendisine yaklaşamadığını söylediğini; bu kadar ilgisiz bir kişinin çocuğa bakacağı endişesi yaşadığından tüp bebek tedavi sürecine yanaşmadığını bildiğini; birkaç kere evlerine ailesi ile yemeğe geldiklerini ve kendilerine hazır gıda ürünlerini ikram ettiğini belirtmiştir. 

Staj Dosyasında Bulunması Gereken Belgeler: 

  • Dava Dilekçesi
  • Tensip Zaptı
  • Tebliğ Mazbatası
  • Cevap Dilekçesi
  • 1. Duruşma Tutanağı
  • 2. Duruşma Tutanağı
  • 3. Duruşma Tutanağı
  • Karar Duruşması Tutanağı
  • Gerekçeli Karar
  • Gerekçeli Kararın TebliğiKurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi